Tor saneczkowy na Górze Parkowej odc. 1

  • Post category:Aktualności

„Góra parkowa – na sankach”
Krynica-zdrój jest rozsławionym , również poza granicami kraju, Uzdrowiskiem. Bogactwo wód mineralnych, dobrobyt tras spacerowych oraz wypoczynkowy charakter miasta, umożliwiły uzyskanie przez miasto statutu: Perły Polskich Uzdrowisk.
Szczególnie w okresie zimowym Krynica cieszy się uznaniem, wśród tych, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez śniegu! Surowe powietrze i karpacki mikroklimat sprzyja pojawianiu się białej pokrywy. Dzięki temu, możemy pokazywać zimowe: śnieżki, śnieżne konstrukcje czy jazdę na sankach kolejnemu pokoleniu.
Ten trend spędzania czasu zimowego w Krynicy, jeżdżąc na sankach, nie słabnie. A kiedy się zaczął? Oficjalnie: w 1909r, właśnie w Krynicy-Zdroju. Został wtedy założony pierwszy klub saneczkowy w Polsce. Już dwie dekady później, na stokach Góry Parkowej oddano do użytku tor saneczkowy. Jego projektantem był kpt. Roman Loteczko. Miał długość 1609m, 210m różnicy wzniesień, 15% nachylenia stoku. Można się było ślizgać na nim 80km/h – najszybciej w Europie.
Do historii krynickich sportów zimowych, przeszedł rok 1930 – odbyły się wtedy Mistrzostwa Polski. Wkrótce potem Mistrzostwa Europy, a po wojnie dwukrotnie Mistrzostwa Świata .Resztki rynny widoczne są na zboczach Góry Parkowej. Banda kończąca ześlizg znajduje się przy dolnej stacji kolejki.
Obecnie namiastką tej światowej historii są Rajskie Ślizgawki. Atrakcja ta jest utworzona w oparciu o wieżę startową toru saneczkowego.