Krynickie pomniki
Witaj drogi podróżniku. Usiądź wygodnie. Za chwilę zabierzemy Cię na wirtualną wycieczkę do Krynicy- Zdroju. Dzięki naszej prezentacji, zobaczysz 13 najciekawszych pomników i rzeźb znajdujących się w jednym z najstarszych…
Witaj drogi podróżniku. Usiądź wygodnie. Za chwilę zabierzemy Cię na wirtualną wycieczkę do Krynicy- Zdroju. Dzięki naszej prezentacji, zobaczysz 13 najciekawszych pomników i rzeźb znajdujących się w jednym z najstarszych…
Szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd? Chcesz wyjechać z rodziną na ciekawy wyjazd? Zobacz nasze subiektywną listę 15 atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w Krynicy Zdroju:
Zima w mieście może być na prawdę piękna. Zobacz nasze zdjęcia prezentujące Rzeszów w zimowej aurze. Na wycieczkę po mieście zapraszam serwis alertpogodowy.pl https://youtu.be/NakJsBo0c5I
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzeszowie. W tych miejscach z pewnością nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się do rzeszowskie Bulwary. Na podróż zaprasza jak zawsze serwis TuOdpoczne.pl https://youtu.be/h-ZB11TaGIc
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzeszowie. W tych miejscach z pewnością nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się do Parku Sybiraków przy ul. Broniewskiego w Rzeszowie. Na podróż zaprasza…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzeszowie. W tych miejscach z pewnością nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się do Parku Miłocin przy ul. Tarnowskiej oraz Miłocińskiej w Rzeszowie. Na…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzeszowie. W tych miejscach z pewnością nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się do Parku Jedności Polonii z macierzą przy ul. Cieplińskiego w Rzeszowie.…
Zapraszamy na historyczną podróż do Rzeszowa okresu międzywojennego oraz czasów wojny i okupacji. Archiwalne zdjęcia Narodowego Archiwum Cyfrowego porównamy ze zdjęciami oraz nagraniami wideo współczesnego Rzeszowa. Atrakcje historyczne i turystyczne…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzeszowie. W tych miejscach z pewnością nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się na fontannę multimedialną. Na podróż zaprasza jak zawsze serwis TuOdpoczne.pl https://youtu.be/vFpQS9KjkeI…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzeszowie. W tych miejscach z pewnością nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się na spacer po Ogrodzie Miejskim im. Solidarności. Na podróż zaprasza serwis…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Rzeszowie. W tych miejscach z pewnością nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się na spacer po Parku Papieskim. Na podróż zaprasza jak zawsze serwis…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Krynicy Zdrój i jej okolicach. W tych miejscach nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się na rowerową przejażdżkę po Parku Zdrojowym. Na podróż zaprasza…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Krynicy Zdrój i jej okolicach. W tych miejscach nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się oglądać nocny pokaz na fontannie multimedialnej usytuowanej w centrum…
Zobacz najciekawsze atrakcje turystyczne w Krynicy Zdrój i jej okolicach. W tych miejscach nie możesz się nudzić. Tym razem wybieramy się na spacer po Deptaku w centrum miasta. Na podróż…
Prof. dr hab. Marcin Zych jest ekologiem ewolucyjnym, podglądaczem intymnego życia roślin i dyrektorem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa, że rośliny potrafią wszystko. Studiował na Wydziale Biologii UW i w…
W pracy dyplomaty niezbędne jest kreatywne podejście do promowania własnego kraju i jego interesów w państwie przyjmującym. O nietypowych działaniach podejmowanych przez Ambasadę RP w Szwecji na rzecz promocji polskich…
Zapraszamy do nowo otwartego Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego przy ul. Bełskiej 7 w Ustrzykach Dolnych. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Spektakularne krajobrazy z gondoli i zapierające dech w piersiach widoki z wieży widokowej na dolinę Sanu - tylko w Solinie! Zapraszamy na niezapomniane zachody słońca do nowego ośrodka turystycznego należącego…
Zobacz razem z nami najciekawsze atrakcje turystyczne w Krynicy Zdrój i jej okolicach. Dzięki nam dowiesz się, co warto zobaczyć w trakcie krótkie lub dłuższego pobytu w jednym z najstarszych…
Grzyby to grupa organizmów, którą oceniamy zwykle przez pryzmat walorów kulinarnych. Tymczasem ich znaczenie w środowisku jest trudne do przecenienia, o czym opowie dziś Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej…
Inwazja na Ukrainę ukazała istotną rolę polskiej dyplomacji w przekazywaniu partnerom na całym świecie prawdy o rosyjskiej agresji i jej globalnych konsekwencjach. W pierwszym materiale z serii #ZawódDyplomata, o wyzwaniach…
Tomek Zając opowie o Dolinie Strążyskiej, jednej z najpopularniejszych tatrzańskich dolin. Często wybieranej na rodzinne spacery, której dodatkowym atutem jest Wodospad Siklawica. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Przedstawiamy kolejny filmik prezentujący walory miejsc otaczających Tatry. Tym razem Tomek Zając opowie o niezwykłej roślinie – cyklamenie fatrzańskim, subendemicie Wielkiej Fatry. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Parzydło leśne to kolejna roślina z tatrzańskich regli, o której opowie Tomek Zając. Z racji efektownych kwiatów jest znana także z zieleni miejskiej i przydomowych ogródków. Film zrealizował Zespół Aktywnej…
Visit of the OSCE Chairman in Office to Ukraine
Wizyta Przewodniczącego OBWE na Ukrainie
Dolina Rohacka położona jest w zachodniej części Tatr Zachodnich. Jest doskonale widoczna ze szlaku prowadzącego z Rakonia na Grzesia. O tym miejscu opowie dziś Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej…
Zobacz razem z nami najciekawsze atrakcje turystyczne w Krynicy Zdrój i jej okolicach. Dzięki nam dowiesz się, co warto zobaczyć w trakcie krótkie lub dłuższego pobytu w jednym z najstarszych…
Zobacz razem z nami najciekawsze atrakcje turystyczne w Krynicy Zdrój i jej okolicach. Dzięki nam dowiesz się, co warto zobaczyć w trakcie krótkie lub dłuższego pobytu w jednym z najstarszych…
Rzeżusznik tatrzański to gatunek wybitnie wysokogórski, którego liliowe kwiaty wypatrzymy wśród szczelin skalnych w okolicach przełęczy. Więcej opowie Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Polana Biały Potok leży u podnóża Tatr. Jej część objęta ochroną w ramach sieci NATURA 2000 jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo miejsc na Podhalu. Więcej opowie Tomasz Zając. Film zrealizował…
Podkolan biały to jedna z liczniej występujących w Parku roślin z rodziny storczykowatych. Nie mniej od reszty ciekawa, o czym opowie Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Parki narodowe to miejsca unikalne. Tworzy się je po to, by chronić wyjątkowo cenne dziedzictwo przyrodnicze. W Polsce mamy 23 takie obszary, które wymagają szczególnej troski i ochrony.
Góry Świętokrzyskie – jedne z najstarszych gór w Polsce i w Europie. To niezwykle miejsce pod względem geologicznym i krajobrazowym. W Świętokrzyskim Parku Narodowym występuje ogromna liczba unikatowych gatunków zwierząt,…
Liptowska Mara to zbiornik zaporowy na Liptowie. Jest widoczny z wielu tatrzańskich szczytów, ale prawdopodobnie nie każdy ma świadomość, co to za miejsce. Więcej zdradzi Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół…
O historii Rusinowej Polany opowie Tomasz Zając. Kultowe miejsce w Tatrach, którego nie trzeba reklamować. Widoki zapierają dech w piersiach za każdym razem, kiedy pokona się odcinek reglowy i dotrze…
Nowa odsłona Geoportalu TATRY! Portal ciągle się rozwija, dodajemy nowe funkcje, ale najważniejsza – z punktu widzenia turysty – jest możliwość sprawdzenia interaktywnej mapy z informacją turystyczną. Nagraliśmy krótki video-poradnik,…
Wspomnienie o Mieczysławie Grabińskim, dyplomacie II RP, autorze książki „Dyplomacja w Dachau”, Konsulu Generalnym RP w Wiedniu, Monachium i w Zagrzebiu. Mieczysława Grabińskiego wspomina Jego córka Hanna Grabińska – nauczycielka,…
Russian aggression against Ukraine creates significant ecological damage and leads to worldwide consequences. The harm caused by the invader is catastrophic and may be irreversible. This environmental disaster will affect…
Nowy ośrodek należący do Grupy PKL i PFR w Solinie to nie tylko niezwykłe krajobrazy, z którymi utożsamiane są Bieszczady, to także legendy, które możemy poznać w Parku Tajemnicza Solina.…
Druga edycja projektu Certyfikatu Dobrych Praktyk #POT ruszyła‼️ Co to oznacza? Nowa strona internetowa, aż 8 kategorii certyfikacji oraz promocja miejsc i obiektów z wyróżnieniem Polskiej Organizacji Turystycznej. 🏆 ⤵️⤵️⤵️…
Wioska Czadów, Osada Olbrzymów, Labirynt Biesa czy roztańczone Rusałki – to tylko niektóre z atrakcji Parku Tajemnicza Solina, który właśnie został otwarty dla turystów. Kolejna atrakcja znajdująca się na terenie…
Od 1 lipca odwiedzający Bieszczady mogą wybrać się w niezapomnianą podróż widokową koleją gondolową i korzystać z wyjątkowych atrakcji w ośrodku PKL i PFR nad zaporą w Solinie. Kolej na…
Miarą sukcesu roślin jest skuteczność zapylenia. Niektóre technik zwiększających szanse na przekazanie genów są wręcz nieprawdopodobne. Jedną z nich stosuje występujący na tatrzańskich murawach – dwulistnik muszy. Więcej opowie Tomasz…
W Gołuchowie, w zabytkowym parku, który towarzyszy Ośrodkowi Kultury Leśnej, odbyły się centralne obchody Dnia Leśnika. Dzień Leśnika to święto całej branży leśnej, które przypada na 12 lipca. W tym…
Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał, z którego zostały wykonane najcenniejsze polskie zabytki i obiekty kultu. Tworzywo dla artystów i rzemieślników. Lasy Państwowe ogłaszają konkurs, który…
Prezentujemy kolejny film z cyklu poświęconego zjawiskom krasowym. Tym razem Tomek Zając opowie o szacie naciekowej, z którą spotkać się można w jaskiniach. Za konsultacje dziękujemy prof. drowi hab. Michałowi…
Kuklik rozesłany, którego aktualnie możemy obserwować wśród najwyższych szczytów tatrzańskich, jest rośliną doskonale przystosowaną do skrajnych warunków. Więcej opowie Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Tłustosz pospolity to niebiesko kwitnący kuzyn tłustosza alpejskiego. Rośnie w miejscach źródliskowych. O jego niezwykłych zwyczajach opowie Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Nowoczesna technologia, przestrzeń oraz niesamowite krajobrazy widziane z wysokości gondoli – to tylko niektóre z zalet nowego ośrodka turystycznego w Solinie należącego do Grupy PKL i PFR. Od 1 lipca…
Góra Żar - beskidzki szczyt malowniczo wznoszący się nad Jeziorem Międzybrodzkim to miejsce ulubionych wycieczek, rodzinnych zabaw i downhillowych szaleństw. O każdej porze roku kusi atrakcjami, z których nie sposób…
Droga Oswalda Balzera prowadząca z Zakopanego do Morskiego Oka, którą przemierzają rocznie setki tysięcy osób, ma swoją (długą) historię... Opowiedzą ją - Tomasz Zając z Działu Edukacji TPN oraz Grzegorz…
Lasy Państwowe podejmują ważne kroki w kierunku usystematyzowania problemu lasów wokół dużych miast. I tych terenów, wobec których wyrażane są oczekiwania zmniejszenia pozyskiwania drewna, rozwoju infrastruktury rekreacyjnej czy organizacji imprez…
Orlika pospolitego nie trzeba przedstawiać miłośnikom ogródków przydomowych. Roślinę tę spotkamy także w tatrzańskich lasach. A więcej opowie o niej Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Czerwiec jest miesiącem, kiedy na halach rozpoczyna się festiwal kwitnienia. Do najefektywniej wyglądających roślin należy zawilec narcyzowy. Więcej opowie o nim Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Od 1 lipca odwiedzający Bieszczady mogą wybrać się w niezapomnianą podróż widokową koleją gondolową i korzystać z wyjątkowych atrakcji w ośrodku PKL i PFR nad zaporą w Solinie. Kolej na…
Polski Bon Turystyczny to bezpośrednie wsparcie dla rodzin i gospodarki. 🏨 🎢 🏕️ Ponad 7 milionów dzieci objętych jest świadczeniem! 🧒 🛎️ Zapłać Polskim Bonem Turystycznym w ponad 28 000…
Większość polskich lasów to drzewostany iglaste. Dlatego leśnicy z dużą uwagą monitorują wszelkie zagrożenia, szczególnie powodowane przez szkodniki owadzie. Zdarza się, że istnieje potrzeba ograniczania ich liczebności za pomocą środków…
Na ten moment czekają wszyscy miłośnicy bieszczadzkiej przyrody oraz krajobrazów zapierających dech w piersiach. Ośrodek turystyczny Grupy PKL i PFR już w lipcu zostanie udostępniony dla turystów! Oferta turystyczna w…
Żółty kolor jest poniekąd symbolem tatrzańskiej wiosny i początku lata. Kwitnących na żółto roślin jest bodaj wówczas najwięcej. Jedną z nich jest brodawnik szary, o którym opowie Tomek Zając. Film…
Przed Państwem zarzyczka górska. O tej wdzięcznej roślinie opowie Tomek Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN
Klimatyczne Karkonosze. Odcinek 3. Sóweczka Prezentujemy w ramach projektu realizowanego wspólnie ze Schlesisches Museum zu Görlitz Interreg PL-SN 2014-2020 #klimatycznekarkonosze
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką ponownie zainaugurowali akcję „SprzątaMy”. Tym razem wielkie zbieranie śmieci w lasach zostało zorganizowane na terenie Nadleśnictwa Skierniewice.
Prezentujemy drugą część filmu o burzach. Tym razem Tomek Zając opowie, jak zachować się w górach podczas burzy. Polecamy też przeglądanie stron i aplikacji burzowych – są bardzo pomocne. Zdjęcia…
14 czerwca w Miejscu Pamięci Auschwitz odbyła się konferencja poświęcona losom polskich leśników zaangażowanych w czasie II wojny światowej w działania ruchu oporu i historii pierwszych transportów Polaków do niemieckiego…
Na odcinku szlaku między Kasprowym Wierchem a Przełęczą pod Kopą Kondracką, w rejonie Suchych Czub zostały zamontowane klamry. W miejscu, które pokazuje nam Tomek Zając, przy niekorzystnych warunkach pogodowych bywało…
Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainauguruje Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbiorą śmieci z lasów na terenie Nadleśnictwa…
Burze to zjawisko, które w górach ma często bardzo gwałtowny przebieg i niesie ogromne ryzyko dla turystów. O tym, jak powstają burze, w rozmowie z Tomaszem Zającem opowie Justyna Żyszkowska…
Krzyżownica górska to kolejna charakterystyczna roślina rosnąca na tatrzańskich murawach nawapiennych. Spotkać ją można w dwóch formach barwnych: niebieskiej – częstszej i znacznie rzadszej fioletowej. Więcej o krzyżownicy opowie Tomasz…
W górach każdy z nas może znaleźć swoją przestrzeń, a także skonfrontować swoje wewnętrze przeżycia, ale nie tylko, bo góry to również wiele metafor, a tych nie brak także w…
Wczesna wiosna to szczególny okres w życiu lasu, szczególnie liściastego. Słońce, które dociera do dna lasu, budzi bogactwo roślin. To bardzo bogata grupa geofitów, które w ogromnym pośpiechu kwitną i…
Czy zamknięta już kopalnia złota może być źródłem „żywego złota” dla naukowców? Co wspólnego mają mikroorganizmy, arsen i przemysł? Zapraszamy na film, w którym naukowcy z Wydziału Biologii UW opowiadają…
Murawy nawapienne są miejscem o niezwykłej różnorodności biologicznej. Do wyjątkowych tatrzańskich roślin (ze względu na rzadkość występowania w innych rejonach kraju) należy jaskier skalny, który kwitnie w takich właśnie miejscach.…
Oglądaj czaple w transmisji Lasów Państwowych. Strona projektu (z możliwością oglądania transmisji i cofnięcia jej do 12 godzin): https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/czapleonline/ Fanpage projektu: https://www.facebook.com/CzapleOnline
31 maja wizytę w Warszawie złożyła nowa Minister do Spraw Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej Catherine Colonna. W obecnej sytuacji geopolitycznej jednym z głównych tematów rozmów ministrów była sytuacja na…
Polany, szałasy, piękne widoki – to atuty Stołów, lesistego masywu po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej. O historii tego miejsca opowie Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Dzisiaj Tomasz Zając przedstawi panoramę sprzed schroniska Téryego, położonego w słowackiej części Tatr Wysokich, na progu Doliny Pięciu Stawów Spiskich. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Dzisiaj Tomasz Zając przedstawi panoramę z Popradu. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Góra Parkowa Olśniewa historią! Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka poprzez który poznacie wszystkie nowości jakie pojawiły się w naszej kultowej, blisko 85 letniej kolejce na Górę Parkową. To mnóstwo ażurowych,…
Jałowiec pospolity, bardzo liczny w całym kraju. W Tatrach występuje na nawapiennych murawach i polanach. Gatunek bardzo wdzięczny dla kamerzysty ze względu na scenerię w jakiej się go spotyka. Więcej…
Szczawik zajęczy mimo swoich maleńkich rozmiarów i delikatnej budowy jest gatunkiem przebojowym. Rośnie niemal wszędzie, w każdym typie lasu, nawet tam, gdzie ze względu na zacienienie inne rośliny nie są…
Dziś swój wyjątkowy dzień obchodzi jedno z najbardziej tajemniczych zwierząt w Polsce – żółw 🐢🎉 W naszym kraju naturalnie występuje jedynie żółw błotny. 🐢 W Polsce żółwie błotne objęto ścisłą…
Dzisiaj panoramę z Ganku przedstawi Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Po dłuższej przerwie prezentujemy panoramę ze Średnicy (położonej na Słowacji). Opisze ją Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Zawilec gajowy – gatunek pospolity w całym kraju jest dla lasów tatrzańskim tym, czym krokus dla polan. To symbol wczesnej wiosny. Więcej opowie Tomasz Zając. Film zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji…
Lasy Państwowe gospodarują na ponad ¼ powierzchni naszego kraju. Większość stanowią typowe drzewostany, ale w zarządzie LP znajdują się również tereny nieleśne: torfowiska, wilgotne łąki, mokradła, nieużytki. Prowadzenie w tych…
Prawie 80% gatunków roślin lądowych do przetrwania i rozmnażania potrzebuje pszczół. Blisko 90% wszystkich roślin kwiatowych do wydania nasion potrzebuje udziału zapylaczy. Po raz pierwszy Dzień Pszczół był obchodzony w…
Jubileuszowy tort, piękne damy czy dostojni panowie - trwa wielkie otwarcie zmodernizowanego ośrodka Polskich Kolei Linowych na Górze Parkowej, która olśniewa historią i zachwyca nowoczesnością. Przez cały weekend na turystów…
Krynica Zdrój to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. To tutaj pod Górą Parkową ma swoje źródło większość cenionych krynickich wód mineralnych. To właśnie to miasto było jedną z kolebek…
Jeśli marzysz o sentymentalnej podróży w czasie, która pozwoli poczuć klimat lat 30. XX wieku lub jesteś koneserem stylu retro – tego wydarzenia nie możesz przegapić! Polskie Koleje Linowe już…
On 18 May 2022, we celebrate the 30th anniversary of the signing of the Treaty on Good Neighbourliness, Friendly Relations and Cooperation between Poland and Ukraine. It gave impetus to…
Płochacz halny – choć niepozorny – jest jedną z największych ptasich osobliwości Tatr. To najbardziej wysokogórski ptak tatrzański, który poza tymi górami spotykany jest w Polsce w niewielkiej liczbie. Więcej…
Lasy Państwowe mają nowy organ doradczy – Radę Kobiet. Jego powstaniu przyświeca jasno określony cel – wsparcie dyrektora generalnego w sprawach dotyczących zatrudnienia kobiet w Lasach Państwowych. Spotkanie inauguracyjne połączone…
11 maja 2022 roku w Sejmie RP odbył się wernisaż wystawy prezentującej polski model gospodarki leśnej. Wystawa inauguruje obchody stulecia Lasów Państwowych
Dolina Lejowa jest dość duża jak na dolinę reglową. Pozostaje jednak w cieniu sławy swoich sąsiadek – dolin Kościeliskiej i Chochołowskiej. Drzewostany w dolinie mocno ucierpiały w skutek wiatru halnego…
O tym, że woda jest niezbędna w przyrodzie nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne są duże zbiorniki jak rzeki i jeziora. Dla ekosystemów leśnych najważniejsze są jednak małe oczka wodne, tereny…
Hina Rabbani Khar, Minister of State of Pakistan