Między Drzewami #94 Zasłuchany w sosen szumy [Zdobysław Czarnowski, leśniczy] | PODCAST

Najsłynniejszy leśniczy z Kaszub, Zdobek Czarnowski, zdradza tajniki swojej pracy. Jak wygląda przeciętny dzień (roboczy) z życia leśniczego? Jakie lasy rosną na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kościerzyna, a przede wszystkim w leśnictwie Podrąbiona? Czy to leśniczy decyduje o tym, co i gdzie wyciąć, co i gdzie posadzić, co i komu sprzedać? Czy można zadzwonić do leśniczego w niedzielę o 12:00, bo przecież "leśniczy jest ciągle w domu – a więc i w pracy"? Posłuchajcie o urokach mieszkania w leśniczówce, potrzebie samotności, współpracy z lokalną ludnością i zulowcami, rozdzielaniu pracy i żmudnym wypełnianiu papierków. Zdobek opowiada o tym, dlaczego wybrał akurat taki zawód, co go zaskoczyło, co zmartwiło, i po co tak właściwie prowadzi "Poranki ze Zdobkiem" na głównym profilu Lasów Państwowych na FB w poniedziałki o 7:30. Dowiecie się też, jak rodzina Zdobka reaguje na życie w środku lasu i czy wymieniliby Podrąbioną na warszawskie śródmieście.

Praca leśnika jest pełna niewiadomych. Z jednej strony to nieustanne przebywanie w otoczeniu przyrody, z drugiej – niespodziewane sytuacje, czasem stresujące, czasem dziwaczne. To oddalenie od miasta, długie dojazdy, ciężkie dni zimą, która zaskakuje drogowców, ale i spokój, cisza przerywana świergotem ptaków i… szumem sosen. Zapraszamy!

Zdobysław Czarnowski jest leśniczym leśnictwa Podrąbiona na Kaszubach, w sercu Borów Tucholskich, w Nadleśnictwie Kościerzyna, oraz jest jednym z prowadzących “Oblicza Lasów” na kanale Echa Leśne w serwisie YouTube.

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku – zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Zobacz też:
Nadleśnictwo Kościerzyna na FB https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Koscierzyna
Zdobek i budki dla ptaków | Oblicza lasów #41https://youtu.be/Ioj85rPVy0Y
Subskrybuj Echa Leśne: https://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg
Leśnikiem być. Podcast z Michałem Wojcieszkiewiczem – https://www.lasy.gov.pl/pl/wideo/telewizja-lasow-panstwowych/wideo/miedzy-drzewami-78-lesnikiem-byc-o-zawodzie-lesnika-michal-wojcieszkiewicz-podcast
Radio Kaszebe http://radiokaszebe.pl/
Lasy Państwowe na FB: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Zdobysław Czarnowski, Nadleśnictwo Kościerzyna
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021