Krynica Zdrój – Park Słotwiński

Zobacz razem z nami najciekawsze atrakcje turystyczne w Krynicy Zdrój i jej okolicach. Dzięki nam dowiesz się, co warto zobaczyć w trakcie krótkie lub dłuższego pobytu w jednym z najstarszych w Polsce uzdrowisk. Tym razem wybieramy się na spacer po terenie Parku Słotwińskiego.

Krynica Zdrój – Park Słotwiński

Lokalizacja: Marszałka Józefa Piłsudskiego, 33-380 Krynica-Zdrój

Godziny otwarcia: Całą dobę

Park Słotwiński – położony w północnej części Krynicy, wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Znajduje się w nim malutka pijalnia wody mineralnej „Słotwinka” – jest to najstarszy zachowany budynek zdrojowy Krynicy. Stanowi ją drewniana rotunda na słupach, z ozdobną balustradą zwieńczoną kioskiem, niegdyś ażurowa, a obecnie przeszklona. Obiekt ten zwany Pawilonem Chińskim wzniesiony został w 1808 r. według projektu inż. Burggallera, współpracującego z Franciszkiem Stirbą przy obliczaniu wydajności Zdroju Głównego. Budynek ten stanowił do roku 1863 nakrycie właśnie nad Zdrojem Głównym, co dokumentują liczne stare rysunki i litografie. Na skraju parku znajduje się zabytkowy budynek z 1870 r. stanowiący pierwotnie ażurowy pawilon dla orkiestry. Obecnie mieści restaurację „Koncertowa”.
W październiku 2019 r. odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego Parku Słotwińskiego wraz z nową atrakcją – tężnią solankową.

Źródło: https://www.krynica.pl/Park-Slotwinski-i-Slotwiny-c194.html

A jaka jest Twoja ulubiona atrakcja w Krynicy?