Góra Parkowa – Szlak architektury drewnianej

  • Post category:Aktualności

Planowanie jednodniowej wycieczki na Górę Parkową to nie lada wyzwanie. Przejażdżka kolejką jest atrakcją samą w sobie, ale z pewnością dla wielu z nas będzie ona częścią większego programu… Tą najpopularniejszą atrakcję dostępną z Deptaka, warto zestawić z najpopularniejszym w całej Małopolsce: Szlakiem architektury Drewnianej.
Wśród wielu Szlaków tematycznych, turyści i przewodnicy określają, że Szlak Architektury Drewnianej jest najlepiej oznaczonym szlakiem tematycznym nie tylko w Internecie, ale również w terenie. Powstał on z inicjatywy Województwa Małopolskiego w 2001r. Obejmuje on 255 budowli drewnianych zarówno sakralnych, jak i świeckich.
Na zboczu Góry Parkowej, w pobliżu dolnej stacji kolejki na Górę Parkową, znajduje się jeden z nich Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Krynicy-Zdroju. Jego historia rozpoczęła się w 1863 r. i wtedy budowla ta nazwana została Kaplicą na „Dietlówce”. To najstarszy kościół w Krynicy-Zdroju, popularnie zwany również kościołem parkowym. Architektem tego budynku był Franciszek Księżarski. Obecnie bardziej służy jako obiekt muzealny. W okresie letnim odbywają się tutaj nabożeństwa.
Właśnie rodzaj wykorzystanego budulca, a co za tym idzie typ konstrukcji, umożliwił ujęcie tej niewielkiej świątyni na Szlaku Architektury Drewnianej. Sposobu budowania „na zrąb” nie zobaczymy, ponieważ Kościółek jest oszalowany.
Oznaczenie graficzne Szlaku Architektury Drewnianej nawiązuje do tradycyjnego sposobu łączenia belek „na zrąb”. Logotyp ten pokazuje naroże z widocznym obłapem.
W najbliższej okolicy znajdują się również:
Willa „Romanówka” gdzie mieści się muzeum Nikifora Krynickiego – malarza prymitywisty. Zabudowa uzdrowiska z 2. poł. XIX w. –wille, wzorowane na architekturze uzdrowisk alpejskich. Najstarszym obiektem zabudowy jest pijalnia „Słotwinka” znajdująca się w Parku Słowińskim.
W najbliższej okolicy, znajduje się kilkanaście drewnianych świątyń, zbudowanych jako cerkwie, obecnie służące jako kościoły. Najpopularniejszą z nich jest Świątynia pw. Jakuba Młodszego z Powroźnika, wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Krynicy-Zdroju -ta filigranowa perełka znajduje się kilkadziesiąt metrów od najpopularniejszej w okolicy kolejki – Na Górę Parkową. Warto więc tu zajrzeć w drodze do wagonika kolejki, albo po skończonej jeździe.