Czy podkowiec ma gust odc 5

Dni są coraz dłuższe, ptasie trele są coraz intensywniejsze, a w powietrzu unosi się zapach budzącej się po zimowym letargu przyrody. Wszystko wiec wskazuje na to, że wielkimi krokami zbliża się wiosna.
Park Zdrojowy, znajduje się na zboczu Góry Parkowej i jest, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców, najpopularniejszym miejscem do obserwacji przyrody. W tym roku , wiosny na Górze Parkowej poszukamy na piechotę, ale, w przyszłym roku, warto zaplanować przejażdżkę kolejką na Górę Parkową. Wiecie, że to już piąty odcinek naszych spotkań na Górze Parkowej… w poprzednich odcinkach mieliśmy okazję poznać bardziej historyczną stronę Góry Parkowej, dzisiaj odkrywać ją będziemy poprzez naturę….
Co spotkamy w trakcie spaceru?
Zaaferowani urokami wiosny, możemy stracić poczucie czasu…nasze poszukiwania mogą się wydłużyć aż do zmroku, może się zdarzyć, że poczujemy koło siebie przelatującego nietoperza. Wiosna (marzec, kwiecień) dla nich to czas, kiedy wybudzają się ze snu zimowego i intensywnie żerują. Najpopularniejszym w polskich Karpatach, wśród 27 gatunków nietoperzy, jest Podkowiec mały.

Czym jest podkowiec mały?
Jest ssakiem. Rodzi się i jest karminy mlekiem matki dokładnie tak samo jak człowiek…no prawie tak samo. Samica bowiem wisi, więc z naszego punktu widzenia jest do góry nogami.

Jaki jest świat nietoperzy? Niezmiernie ciekawy.
W naszym klimacie, nietoperze żywią się: ćmami, pająkami czy komarami. Przemieszczają się za pomocą echolokacji, wysyłając ultradźwięki. Wracająca fala dźwiękowa daje im informację o kształcie i odległości od przeszkody. Nawet bardzo bujna czupryna jest przez nich omijana.

Do czerwca przeniosą się z jaskiń na cieplutkie poddasza, gdzie na początku wakacji przyjdą na świat młode. Do jesieni dorosną i już jako dorosłe osobniki przygotują się do snu zimowego.
Mówi się, że podkowiec ma gust, ponieważ na kolonie letnią rozrodczą „wybiera” architektoniczne perełki ….są wśród nich również te, zlokalizowane niedaleko Góry Parkowej. Pośród wielu tych miejsc, warto wymienić: Zamek w Nowym Wiśniczu (Pogórze Wiśnickie), Świątynie w: Jaworkach, Szczawniku czy Wojkowej oraz kilkadziesiąt innych lokalizacji.

Teraz już wiemy, że spacer kończący nasz wiosenny wyjazd kolejką na Górę Parkową, nawet wieczorową porą, w towarzystwie latających nad naszymi głowami ssakami, jest dodatkowym atutem, a opowieści o wampirach i wyciąganiu nietoperzy z fikuśnie upiętych fryzur są tylko bajkami i wymysłem ludzkiej wyobraźni.
Ślicznej wiosny i Do zobaczenia na Górze Parkowej…